O śpiących rycerzach znad Odry

Posted by in Bez kategorii

Na północ od Widuchowy rozciąga się nad Odrą malownicze pasmo polodowcowych wzniesień, porośniętych lasem.

Widuchowa

Stara klechda głosi, że po przegranej bitwie schronili się do wnętrza tych wzgórz rycerze pomorscy. Nikt nigdy nie odnalazł wejścia do podziemnych lochów. Przybyli tu osadnicy nazwali wzniesienia Serbskimi Górkami przez analogię do Serbskich Gór na Łużycach, w których pono drzemie ostatni słowiański władca tej krainy.

widuchowaWiduchowskie Serbskie Górki bardzo długo, bo aż do początku XX wieku były miejscem zabaw i igrzysk ludowych. Rodzime, polskie zwyczaje zachowały się tu dłużej niż w innych miejscach na Pomorzu Zachodnim. Towarzyszyło im podanie o wędrówkach rycerzy, którzy — zawsze po dwóch — mieli wynurzać się niespodziewanie z lasu na zboczu wzgórza. Wszyscy konno i zbrojno, we wspaniałych płaszczach i z orlimi skrzydłami na hełmach, mknęli po drogach i wertepach. Opowiadano, że pełnią straż nad tą ziemią i wypatrują, czy już czas wyjść z podziemi na bój z odwiecznym wrogiem.

Dziś nikt już nie widuje widm rycerzy. Ostatni raz pokazały się w czasie marcowej bitwy wyzwoleńczej w 1945 roku. Teraz odpoczywają w spokoju na wolnej Ziemi Pomorskiej.

 Wyświetl większą mapę
 

Na podstawie W Krainie Gryfitów, Marzenna Rzeszowska – O śpiących rycerzach znad Odry.