O Morzu czerwonym w Stargardzie

Posted by in Bez kategorii

O Morzu czerwonym w Stargardzie

Stargard Szczeciński posiada zachowane aż po dziś dzień fragmenty średniowiecznych murów obronnych.

W kompleksie umocnień znajduje się też piękna wieża kamienna, od wieków nazywana przez ludność miejscową Morzem Czerwonym. Ta dziwna nazwa wieży stała się źródłem kilku podań.

Wieża Stargard Szczeciński
Jedno z nich głosi, iż w wieku XVII, w czasie okrutnej wojny trzydziestoletniej, która rozgrywała się nie tylko na obszarze Cesarstwa
Niemieckiego, ale i na terenach Pomorza Zachodniego, wojska Walnsteina stoczyły w pobliżu wieży zażartą bitwę ze Szwedami.

Fosą spod wieży popłynęło wówczas tyle krwi, że dla   upamiętnienia tego wydarzenia nazwano to miejsce Morzem Czerwonym.

Z czasem inne bitwy utożsamiono z wieżą, która przyjęła wspomnianą nazwę.

Inne  podanie  wywodzi nazwę  wieży  od  rozruchów  miejskich Stargardzie. Ze szczytów owej wieży zrzucono podobno na bruk
pojmanych buntowników, tak że całe jej podnóże zabarwiło się krwią. Oba podania są jednak mało prawdopodobne, gdyż badania starych akt miejskich wykazały, iż nazwa wieży Morze Czerwone przyjęła się zaraz po jej wybudowaniu, a więc jeszcze przed wojną trzydziestoletnią.

Można jednak tę nazwę wyjaśnić inaczej.

W wiekach średnich wiele wód i bagien nazywano morzami. Jeśli w bagnie występowała domieszka rudy żelaznej, wówczas otrzymywało ono zabarwienie czerwone, co mogło w rezultacie dać nazwę Morze Czerwone.

Prawdopodobieństwo takiej genezy nazwy jest o tyle większe, iż w wiekach średnich budowano wieże obronne nie tylko na wyniosłych wzgórzach czy nad jeziorami, ale również nad rozległymi bagnami, które często nie zamarzały przez całą zimę, a więc broniły grodu lepiej niż woda.

Wieża Stargard Szczeciński Międzywodzie turkus pokoje

Tak mogło być i z wieżą stargardzką.

Mówiono najpierw: wieża nad Morzem Czerwonym, a gdy moczary z biegiem czasu wyschły, nazwę przeniesiono na samą wieżę.
Tak czy owak, nazwa Morze Czerwone zachowała się aż do czasów współczesnych i budzi wśród turystów, zwiedzających Stargard, nie mniejsze zainteresowanie niż sama archaiczna budowla.
Jerzy Buczyński

 

Pokoje Międzywodzie