Kitesurfing nad Bałtykiem!

Posted by in Bez kategorii

Obudź w sobie demona prędkości, poczuj potencjał drzemiący w sile natury, przekonaj się czym jest szybowanie w przestworzach i zaginanie tafli wody! Jednym słowem: zawładnij latawcem !

 

Kitesurfing

Płytkie wody i sprzyjające wiatry Zatoki Wrzosowskiej są idealnym miejscem dla spragnionych pływania z latawcem.

Rozwijający się na początku lat 90. kiteboarding zwany też kitesurfingem lub po prostu kite’m porywa młodych ludzi, fascynuje skokami na wysokość kilku metrów i odległość nawet kilkunastu, dostarcza wiele niezapomnianych emocji i pozostawia pozytywny uczucie obcowania z naturą. Jest to sport w którym można znaleźć elementy windsurfingu, snowboardu, jazdy na wakeboardzie, oraz puszczania latawców.

kitesurfing BałtykKitesurfing, technicznie podobny do windsurfingu jednak znacząco różniący się konstrukcją pędnika oraz sposobem prowadzenia deski. Kitesurfer zakłada uprząż na której znajduje się bar, do którego przypięty jest latawiec znajdujący się w znacznej odległości. Wykorzystuje jego siłę, napędzaną przez wiatr. Konstrukcja i rozmiar latawca pozostawia zapas mocy kitesurferowi, który pozwala wykonywać ruchy w każdym kierunku i w każdej chwili. Deskę natomiast, prowadzi się jak podczas jazdy na fali czyli na krawędzi.

Za wynalazcę tego dymanicznego sportu uznaje się holendra Gijsbertusa Adrianus Panhuizena , który jako pierwszy wykorzystał siłę latawca do płynięcia w pozycji stojącej na desce.

Jeśli wiadomo, że za wielką mocą idzie ogromna odpowiedzialność to należy pamiętaj i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Brak podstawowej wiedzy o kiteboardzie, któremu zdecydowanie możemy nadać miano sportu ekstremalnego, do tego lekkomyślność, nieuwaga, nadmiar wody pod stopami i wiejące wiatry, mogą prowadzić do groźnych wypadków.

Kluczem do sukcesu będą poniższe zasady:

 • Miejsce
 • Odpowiednie miejsce uprawiania tego sportu to podstawa bezpieczeństwa !!!
 • Miejsce startu i lądowania powinno być pozbawione drzew, przewodów wysokiego napięcia, i innych przedmiotów które mogą uszkodzić latawiec lub w które mogą zaplątać się jego linki. Upewnij się, że nie będziesz zagrażał nikomu w promieniu 100 metrów.
 • Na akwenie na którym będziesz pływać nie powinny występować zdradliwe wiry wodne (spotykanie przy tamach i zaporach) lub niebezpiecznie silne zawirowania wiatru (występujące na mniejszych akwenach osłoniętych wysokimi drzewami lub budynkami).
 • Nie pływaj nigdy sam, chyba ze akwen posiada monitorującą na bieżąco sytuacje na wodzie ekipę ratunkową, w takiej sytuacji zawsze zgłaszaj ze wypływasz.

Warunki:
kitesurfing jezioro Wrzosowskie

 • Zawsze sprawdź warunki przed wyjściem na wodę !!!
 • Warunki pogodowe to nie tylko wiatr ale tez temperatura wody i temperatura powietrza, nie wychodź na wodę gdy nie jesteś pewien ze uda ci się okiełznać siły natury, nie doprowadzaj do wychłodzenia organizmu, zmniejsza się wtedy twój refleks, siła i obiektywność oceniania sytuacji.
 • Nigdy nie pływaj w czasie burzy. Obserwuj cały czas sytuacje , pogoda na wodzie zmienia się bardzo szybko.

Przygotowanie sprzętu:

Latawiec i bar:

 • Sprawdź czy wszystkie tuby latawca są szczelne, upewnij się czy system bezpieczeństwa jest sprawny. Pamiętaj o poprawnym podpięciu linek do latawca, upewnij się, że nie są one splatane ze sobą , sprawdź czy nie występują na nich przetarcia mogące wpłynąć na ich wytrzymałość.

Deska:

 • Sprawdź wszystkie śruby w desce, ich poluzowanie się może oznaczać kłopoty na wodzie.

Trapez pianka i kapok:

 • Sprawdź czy nie mają przetarć i czy nie wiszą z nich niepotrzebne taśmy czy linki które podczas pływania mogą poplątać się z linkami kite’a lub skrępować twoje ruchy.

Dobór sprzętu:

 

 • Sprzęt dobiera się biorąc pod uwagę siłę wiatru, twoją wagę, siłę i stopień zaawansowania, nie wstydź się pytać bardziej doświadczonych kitesurferów o poradę lub o recenzję warunków panujących na wodzie, nawet najbardziej doświadczony żeglarz znający opinie innych jest w stanie trafniej ocenić sytuacje.
 • Startowanie i lądowanie latawca
 • Start i lądowanie latawca wymaga szczególnej uwagi, sprawdź wszystko dwa razy zanim wystartujesz!!!

Bałtyk MiędzywodzieSamodzielne startowanie należy traktować jako ostateczność, o pomoc przy startowaniu i lądowaniu proś zawsze osoby znające się na rzeczy. Jeśli ty pomagasz komuś puszczaj latawiec tylko na umówiony znak. Nie łap latawca za linki ani nie przechodź przez nie. Już przy starcie Powinieneś być przygotowany do użycia systemu bezpieczeństwa. Po starcie powinieneś odpłynąć odpowiednio daleko od plaży, aby zmniejszyć ryzyko wypadku i umożliwić startowanie innym kite’ciarzom.

Po wylądowaniu zabezpiecz sprzęt bardzo dokładnie, pozostawiony sam sobie kite, może narobić wielkich szkód po poderwaniu przez wiatr.

Kitesurfing jest sportem wodnym, a co za tym idzie kitesurferow obowiązuje prawo wodne według którego:

Prawy hals ma pierwszeństwo. W sytuacji, gdy kitesurferzy spotykają na przeciwnych halsach, kitesurfer płynący lewym halsem musi ustępować kajciarzowi płynącemu prawym halsem.

W przypadku, gdy kite’ciarze płyną tym samym halsem i są w kryciu, kite’ciarz znajdujący się po nawietrznej musi ustępować kajciarzowi zawietrznemu.

Gdy kite’jciarze są na tym samym halsie i nie są w kryciu, kite’ciarz z tyłu musi ustępować kajciarzowi z przodu. Oznacza to, że kajciarz z przodu może zarówno ostrzyć jak i odpadać.

 • Łodzie motorowe zobowiązane są ustępować drogi jednostkom napędzanym wiatrem, gdyż ich sterowność jest większa.
 • Jednostki uprzywilejowane, słabsi, czy początkujący kite’ciarze oraz osoby z uszkodzonym sprzętem mają pierwszeństwo.

 

Uwaga:
(źródłem powyższych wskazówek jest: funkite)

 

 

 O innych inspiracjach czytaj:

 • Rowerem na zachód (tutaj)
 • Rowerem na wschód (tutaj)
 • Kamień Pomorski (tutaj)
 • Jak dojechać nad morze? (tutaj)