Kamień Pomorski – inspiracje

Posted by in Bez kategorii

Kamień Pomorski to jedno z najstarszych miast Pomorza Zachodniego. Położony około 100 km przyciąga turystów głównie ze względu na swój historyczny i uzdrowiskowy charakter.

Katedra

Katedra i OrganyZ pewnością największą i najbardziej znaną atrakcją Kamienia Pomorskiego jest katedra – siedziba biskupstwa przeniesiona ze zniszczonego najazdami Wolina. Do 1385 r. wzniesiono w stylu gotyckim trójnawowy korpus katedry a od strony zachodniej dostawiono wieżę, która jednak nie zachowała się do czasów współczesnych. Obecna jest trzecią z rzędu i pochodzi z lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Po zakończeniu II wojny światxowej katedra służyła jako katolicki kościół parafialny. Decyzją papieża Pawła VI w roku 1972 utworzono diecezję szczecińsko-kamieńską, a katedra w jej ramach stała się konkatedrą.

Co warto zobaczyć w Katedrze?

  • Wirydarz katedralny – Jest jedynym wirydarzem przykatedralnym w Polsce. W przeszłości służył do nabożeństw, procesji, medytacji i publicznych pokut.
  • Skarbiec katedralny – powstał w połowie XIV w. nad wschodnim skrzydłem krużganków. Pod  koniec II Wojny Światowej wyposażenie skarbca wywieziono i do dziś uważa się je za zaginione. Obecnie w skarbcu znajduje się Muzeum Katedralne zawierające cenne starodruki, rękopisy, inkunabuły pochodzące z biblioteki katedralnej, medale, cynowe naczynia
  • Kamieńskie organy – zostały ufundowane w 1669 roku przez ostatniego po kądzieli z rodu Gryfitów, księcia pomorskiego Ernesta Bogusława de Croy i Arechot. Konstruktorem organów był Michał Berigel ze Szczecina. Najlepszą reklamą organów są ich wymiary: 13 m szerokości, 9 m wysokości i 2660 piszczałek. Koszt budowy wyniósł 4000 talarów. W czasie działań wojennych organy uległy poważnemu uszkodzeniu. Wyremontowano je w 1962 r., przywracając instrumentowi dawną świetność. Osiągnął ponownie 47 głosów i ma teraz 3300 piszczałek.

Kościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja Kamień Pom.To jeden z bardziej malowniczych Kościołów na terenie ziemi kamieńskiej. Wzniesiono go w XIV wieku z cegły i kamienia narzutowego. Kościół w okresie wakacyjnym jest okresowo otwierany i istnieje możliwość wybicia sobie symbolicznej monety.

 

 

Ratusz w Kamieniu Pomorskim

ratusz Kamień PomorskiRatusz w Kamieniu Pomorskim został wzniesiony w XIV wieku będący siedzibą Rady Miejskiej, cechów i sądu ławniczego. Zbudowany w stylu gotyckim nigdy nie był oszczędzany przez burzliwą historię tego regionu. Usytuowany w centrum Rynku mieści w sobie biura urzędu miejskiego.

Co warto zobaczyć?

Oglądając Ratusz warto zwrócić uwagę na jego wyjątkowy charakter wraz z trójarkadowym podcieniem od strony wschodniej i bogatym wystrojem elewacji podzielonych ostrołukowymi arkadami i wielobocznymi lizenami. W środku ratusza w piwnicach i na parterze zachowały się gotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe i kolebkowe.

 

Wieża Piastowska (Baszta)

Wieża Piastowska popularnie zwana basztą to gotycka baszta z XIV wieku przylegająca do bramy miejskiej, obecnie jest siedzibą Muzeum Kamieni. Gdzie można zobaczyć kilka ciekawych eksponatów na przykład szkielet dinozaura. Wracając jeszcze do tematu Baszty – obecnie jest to jedyna z ośmiu ocalałych na terenie województwa Zachodniopomorskiego. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto (z wysokości doskonale rysuje się dawny kształt grodu) oraz jego okolice, a w szczególności Zalew Kamieński, wyspę Chrząszczewską oraz Głaz Królewski, z którym wiąże się ciekawa legenda (o legendach związanych z głazem czytaj tutaj) i od którego wywodzi sie nazwa miasta.

 

Muzeum kamieni:

Adres:

Juliusza Słowackiego 1, Kamień Pomorski

Strona www: tutaj
Telefon: 607 970 880 lub 603 584 970