Greifswald, zwiedzanie, zakupy, stare miasto zoo

Posted by in Bez kategorii

Wyjazd do Greifswaldu czyli Smak tradycji i kultury w niemieckiej atmosferze…

W północnych Niemczech, pomiędzy największymi niemieckimi wyspami Uznam i Rugią leży miasto Greifswald.

 

Na pierwszy rzut oka, niezbyt duże miasto, ciche i spokojne. Jednak przy bliższym poznaniu, okazuje się być innowacyjne ale zabytkowe, skryte ale pełne w bogactwa kulturowe. A do tego, leży zaledwie niecałe 120km od Międzywodzia.

greifswald centrum miasta

Stare miasto w Greiswaldzie

 

greifswald ratusz

Ratusz w Greiswaldzie

Co przykuwa największą uwagę oraz zrzesza największą ilość turystów? Przekonajcie się sami.

 

Od razu zauważalne są domy mieszczańskie oraz zabudowa z czerwonej cegły, dzięki czemu goście nawet z obcych krajów czują się tutaj jak w domu. Warto zostawić auto na parkingu i przechadzać się po mieście, oglądając najmniejsze jego szczegóły, które potrafią zachwycić niejednego przechodnia.

Warto poczuć atmosferę miasta w odrestaurowanej starówce, gdzie możemy podziwić domy z ozdobnymi ścianami, odpocząć przy fontannie, zwiedzić okazałe kościoły w kombinacji z morskim urokiem portu nad Morzem Bałtyckim oraz kupić regionalne przysmaki na Targu Rybnym.

fontanna w Greiswaldzie

 

Greifswald Rynek

W muzeum Pommersches Landesmuseum będziecie mogli pochylić czoła obrazom słynnego malarza Caspara Davida Friedricha.

Nie zapomnijmy również o Centrum, które nosi jego imię i jest usytuowane w dawnej warzelni mydła. Tam natomiast poznamy fakty z życia i dorobek artysty, będziemy podziwiać oryginalne pomieszczenia ojcowskiej odlewni świec oraz warsztat do wytwarzania mydła.

U ujścia rzeki Ryck, nad zatoką Greifswalder Bodden leży zabytkowa osada rybacka Wieck, z zasługującym na szczególną uwagę, ponad stuletnim, w pełni sprawnym drewnianym mostem zwodzonym. W porcie cumuje szkunerbryg “Greif”, nieopodal znajduje się plaża miejska Eldena.

 

Greif Greiswald

 

W sezonie letnim w mieście odbywa się cała gama wydarzeń kulturalnych, np. Jazz-Evenings w ruinach klasztoru Eldena i specjalne koncerty katedralne w tygodniu Bacha.

 

Greifswald stary port

 

Namawiamy Państwa na zabranie ze sobą rowerów, ponieważ solidne drogi rowerowe, stwarzają możliwość indywidualnego zwiedzenia miasta i okolic.

A dla dzieci? Proponujemy zabrać najmłodszych na edukacyjną wycieczkę połączoną wraz ze świetną zabawą do ogrodu zoologicznego, gdzie będą mogli podziwiać niespotykane zwierzątka a nawet być świadkami narodzin niejednego gatunku. Ogród botaniczny wraz z zespołem szklarni oraz terenem jest idealnym miejsce na odpoczynek między tutejszymi atrakcjami.

 

Przykładowe ceny w ogrodzie botanicznym Greifswald:

 Zoo Greifswald, cennik:

  • Dorośli – 4 Euro
  • Dzieci (do 3 roku życia) – 2,50 Euro
  • Studenci/emeryci – 3 Euro

Bobr Greifswald zoo

Czaple Greisfwald

Swistaki Greifswald

 

Gdzie na zakupy do Niemiec.

Greifswald to również doskonałe miejsce na zakupy i doskonała okazja do zakupu osławionych niemieckich łakoci (m.in. miśki Haribo) i lepszej chemii.

My na zakupy wybraliśmy się do największego centrum handlowego w mieście – Elisen Park zlokalizowanego na obrzeżach miasta na ulicy Anklamer Landstraße 1.

Osobiście uważamy Greifswald za najlepsze miejsce na zakupy z tego względu, że:

  • a) jest stosunkowo blisko granicy
  • b) nie jest obarczone dodatkowym wzrostem cen jak na przykład przygraniczny Ahlbeck

 

Elisen Park Greifswald

Elisen Park Greifswald