Spacerem

Inspiracje spacerowe.


 

Mewa Międzywodzie

Plażą…

Szerokie, piaszczyste plaże Międzywodzia z drobnym piaskiem i muszelkami wyrzucanymi na brzeg przez fale, zachęcają do długich spacerów.

Plaża od wschodu ograniczona jest ujściem rzeki Dziwny do Bałtyku, ale od zachodu można by nią przespacerować aż do Świnoujścia. W pobliżu głównego  wejścia znajduje się ciągle rozbudowywany kompleks dyskotekowo-barowy ze szklanym wiatrochronem, który umożliwia podziwianie morza nawet w pochmurne, sztormowe dni. Przy plaży znajdują się dość wysokie wydmy z lasami sosnowo-świerkowymi. Piękne, wieczorne zachody słońca bardzo zachęcają do spacerów o tej porze dnia.

Odległość od domu gościnnego Turkus Pokoje do plaży: 300 metrów

Nad Przystanią…

To idealne miejsce dla tych, których zmęczył nieco plażowy gwar. Przystań znajduje się na terenie wcinającym się kilkadziesiąt metrów w głąb Zalewu Kamieńskiego. Prowadzi do niej stary, brukowany trakt odchodzący z ul. Zatocznej. Zalew Kamieński widać stąd w całej okazałości wystrojony w kępy Wyspy Chrząszczewskiej, a na dalszym planie wieżę katedry św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. W pogodnie dni można jeszcze zobaczyć białą plamkę w postaci wystającego z wody Królewskiego Głazu, na którym według legendy Bolesław Krzywousty miał przyjmować defiladę żeglarzy po opanowaniu Pomorza w 1121 r.

Przystań na uboczu ze znajdującymi się na niej licznymi ławeczkami jest także wyśmienitym miejscem do obserwacji ptaków. Wody Zalewu Kamieńskiego oraz leżącej na północ od niego Zatoki Wrzosówki obok rzeki Dziwny aż do jej wypływu z Zalewu Szczecińskiego oraz położonego na Wolinie Jeziora Koprowo, stanowią bowiem ostoję wielu rzadkich gatunków ptaków, głównie wodno-błotnych. Często zaglądają tu płaskonosy, jarzębatki czy wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi ohary. W okresie lęgowym obszar ten zasiedla co najmniej 1% populacji krajowej takich gatunków ptaków jak, oprócz wymienionego już ohara i płaskonosa, krakwa, perkoz dwuczuby oraz wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi błotniak zbożowy i kania ruda. W okresie wędrówek zaobserwowano tu co najmniej 1% populacji szlaku wędrówkowego łabędzia krzykliwego, gęsi zbożowej i gęsi białoczelnej.

Przed wojną do przystani na uboczu zawijały statki „białej floty”, dziś cumują tu prywatne jachty i żaglówki, zdarza się, że i kutry rybackie, z których przy nabrzeżu można zakupić dopiero co złowione ryby.

Poczytaj o innych inspiracjach.