10 rzeczy, których nie wolno robić na plaży (część 2)

Posted by in Bez kategorii

 

6. Palenie ogniska / grillowanie na plaży

dla wielu to dość osobliwy przepis, gdyż na każdym filmie para zakaz palenia ogniskazakochanych siedzi przy ognisku otulona kocem i patrzy w gwiazdy. Jednak życie różni się od filmów tym, że nas ograniczają przepisy a nie fantazja reżysera i w przypadku wieczornego ogniska lub grilla narażamy się na karę grzywny zgodnie z :

Zgodnie z Ustawą o lasach z dnia 28.09.1991 r. ( z późniejszymi zmianami) i § 36. Rozporządzenia MSWiA z dnia 16.06.2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 121, poz.1138 z późniejszymi zmianami):
w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów jest zabronione wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru.

a polskie plaże z roku na rok stają się coraz węższe i coraz bliżej im do granicy lasu. Często zdarza się, że poza okresem suszy, gdy ognisko jest dobrze zabezpieczone możemy je rozpalić nawet i w lesie. Jednak warto wtedy zapoznać się ze stosowną uchwałą Rady Gminy, która reguluje te kwestie.

Prawdopodobieństwo ukarania mandatem: 3/5

Linia obrony: dobrze zabezpieczyć źródło ognia, obtoczyć kamieniami i mieć w zapasie sporą ilość wody do ewentualnego gaszenia źródła ognia. To może sprawić, że strażnicy spojrzą na nas łaskawszym okiem

CDN…